Učenci OŠ Sostro, ki sodelujejo v projektu Erasmus + z naslovom Go Out –Stay In, so v tednu od 17. oktobra do 21. oktobra 2022 obiskali svoje mlade prijatelje s portugalske zasebne šole Alfacoop v Bragi. Nepričakovano smo namesto do petka ostali do sobote zvečer, saj so se italijanski delavci na letališču odločili za stavko ravno ob (ne)pravem času. Portugalske družine so našo zadrego razumele in nam prijazno ponudile še dodatno nočitev in dan v njihovi oskrbi, kjer se je predvsem čutila toplina in odprtost vseh. Večkrat smo se lahko prepričali, da gre tudi v Bragi ljubezen skozi želodec. Opazili smo, da je njihov glavni obrok v dnevu večerja, ki je glede na naše navade, kar precej pozno. Vse skozi so se naši gostitelji trudili, da bi se počutili kot doma, hkrati pa tudi za to, da bi domov odnesli polno malho lepih spominov in doživetij. Kar takoj ob prihodu v šolo, smo skupaj z njimi v telovadnici zaplesali njihove tradicionalne plese. Sprehod po Bragi, čeprav v družbi dežnika, nas je očaral s prelepimi parki in fontano ter moderno pokrito tržnico. Kulturno in naravno dediščino Portugalske smo odkrivali ne samo v učilnicah, temveč tudi zunaj nje. Veličastni mostovi v Portu so nas pozdravljali v vsej svoji mogočnosti in z ladjice smo pokukali tudi v Atlantik. Skozi ves teden je bil naš zvesti spremljevalec dež, ki pa mu ni uspelo pokvariti vzdušja. Dežju se je pridružil tudi veter, ki nas je pozdravil v srednjeveškem mestu Guimarães, kjer smo z vodičem, ki je znal odlično pričarati vzdušje preteklih dni, sprehodili po palači in se povzpeli na grajski stolp. V naših očeh sta sijala zadovoljstvo in ponos, da smo lahko del Erasmus zgodbe, ki se piše že leto in pol. V slovenščini, angleščini in portugalščini. Vsi skupaj pa smo govorili isti jezik medsebojne povezanosti v ljubezni do mladih in do učenja. V okviru teme našega projekta smo se udeležili delavnice v laboratoriju, se učili računalniške pismenosti in se sporazumevali v angleščini. Naslednje poglavje bomo pisali meseca januarja v Ljubljani, ko bodo k nam prišli učenci in njihovi učitelji s Portugalske. Komaj čakamo, da bomo lahko vsaj delno vrnili gostoljubje, ki smo ga bili deležni v tednu na Portugalskem. Gosi so svoje nepozabne vtise pospravile pod peruti šepetajoč: »Gostei muito de estar aqui.« Ko so priletele v domače gnezdo sredi noči, so spoznale, da je na Portugalskem sicer lepo, pa vendarle je doma najlepše. Sem dúvida.

• Gosi so odletele v Brago