PRAVILA ŠOLSKE PREHRANE

V torek, 3. 9. 2019, smo odprli novo šolsko igrišče. Obiskal nas je ljubljanski župan Zoran Janković, ki je skupaj s predsednikom četrte skupnosti Sostro, Igorjem Koprivnikarjem, in ravnateljico Mojco Pajnič Kirn prerezal slavnostni trak. Prireditev se je začela z nastopom šolskega otroškega pevskega zbora. Sledil je govor ravnateljice, pozdrav župana in slavnostno odprtje igrišča.

Zahvaljujemo se vsem donatorjem:
Marking d. o. o.
Sintal d. o. o.
AŽU team
NLB
Eroteks d. o. o.

Posebna zahvala predsedniku četrte skupnosti Sostro, gospodu Igorju Koprivnikarju, posameznim staršem, hišnikom ter članom šolskega sklada, ki so prispevali z delom in sredstvi.

Uspelo nam je tudi spregovoriti nekaj besed z gospodom županom.

Kakšne spomine imate na svoja leta v osnovni šoli?
Zelo lepe. Sicer sem kar trikrat zamenjal šolo. Najprej sem se šolal nekaj let v Srbiji in nato v Sloveniji še v dveh šolah. Se mi pa zdi, da v tem obdobju nastanejo najlepša prijateljstva, ki ostanejo za dolgo.
Marsikoga bi zanimalo, katero srednjo šolo ste obiskovali?
V bistvu sem se odločil za Gimnazijo Poljane skupaj s svojo sošolko.
Katere so tri značilnosti, ki jih ima dobra šola?
Predvsem, da ima učitelje, ki dobro skrbijo za učence, da se skrbi za red na šoli in da se da ustvariti veliko prijateljskih odnosov.
Ali ste zadovoljni s tem, kako smo opremili igrišče?
Zelo. Predvsem sem vesel, da so otroci zadovoljni, ostalo ni tako ključnega pomena.
Ali se strinjate z geslom: Če je Ljubljana najlepše mesto, je OŠ Sostro najlepša šola?
Ja, na to vprašanje pa težko odgovorim, saj je veliko lepih šol: ampak se strinjam, da je Sostro zelo lepa šola.

Po pogovoru z županom nam je uspelo nekaj besed izmenjati tudi z gospo ravnateljico.

Kateri predmet je bil v osnovni šoli vaš najljubši?
Bila sta kar dva. Matematika in športna vzgoja.
Ste v svojih osnovnošolskih letih ušpičili kakšno neumnost?
Ja, moram priznati, da sem bila kar navihana učenka. Pogosto sem naredila kakšno neumnost, ki pa sicer ni bila škodljiva. Se pa dobro spominjam, da smo novega učitelja za fiziko prepričali, da smo vedro z vodo postavili na škripec. Škripec se je strgal, voda se je polila in vsi smo hiteli brisat. Ura je bila tako končana.

Ste zadovoljni z našo šolo?
Zelo.

Kako skrbite za lepe odnose med zaposlenimi?
Predvsem z veliko mero optimizma in zagnanosti. Sama vlagam veliko energije v projekte in bi štela sebe za perfekcionistko in isto pričakujem tudi od ostalih zaposlenih ne glede na pozicijo.
Kakšno mnenje mislite, da imamo učenci o vas?
To bi mi morali vi povedati smile. Sicer pa imam občutek po pogovoru z učitelji in učenci, da je kar lepo.

Kakšne so razlike v šolskem sistemu: ko ste vi obiskovali osnovno šolo in danes?
Velike. Predvsem imam občutek, da vas danes obremenjujejo z veliko preveč ocenami in predmeti. Včasih smo imeli učbenike z veliko manj vsebine, razen seveda beril, ki se jih dobro spominjam. Boljše pa je danes to, da uporaba sile na otrocih ni več dovoljena, saj mislim, da to ni pravi pristop.

2. septembra 2019 so otroci, stari pet in šest let, prvič veselo vstopili skozi šolska vrata, ostali pa so jih pri vhodu pozdravili s pesmijo Trije veseli Korenjaki. Ob odprtju novega igrišča smo povprašali tudi najmlajše o prvih šolskih vtisih.

Lana (1. r.), kako se počutiš v prvem razredu?
V prvem razredu se počutim dobro.
Kako si se počutila, ko si prvič vstopila v šolo?
Dobro.
Kako se razumeš s sošolci/sošolkami?
V redu. Nekaj jih poznam že iz vrtca.
Si že dobila kakšno novo prijateljico?
Ja, prijateljico Klavdijo.

Sara (1. r.), ti je všeč novo igrišče?
Ja.
Ali se boš veliko igrala na njem?
Seveda. Sem vesela, da imamo igrišče, nekatere šole ga nimajo.
Kje se boš najpogosteje igrala?
Na plezalih. To mi je všeč.

Miha (2. r.), kako si se počutil v 1. razredu?
Slabo.
Zakaj?
Ker nisem nikogar poznal. Nisem še imel prijateljev.
Kakšno se ti zdi prenovljeno igrišče?
Lepo.
Kje se boš najraje igral?
Na vseh igralih. Tam bo veliko sošolcev.

Šolski novinarji