Na naši šoli že tretje leto poteka Erasmus+ projekt z naslovom Zero Waste Our Taste, v okviru katerega se učenci spoznavajo z »zero waste« načinom življenja in med našimi tedenskimi srečanji pridno opravljajo različne naloge, ki si jih lahko tudi ogledate na spletni strani našega projekta na tej povezavi. https://erasmuszwot.splet.arnes.si/o-projektu/
Poleg teh nalog pa se sodelujoči učenci in učitelji udeležijo tudi mobilnosti v druge države, ki so vključene v projekt. Tako smo izpeljali mobilnost na Cipru v novembru 2021 in na Portugalskem v marcu 2022, v mesecu maju pa smo učence s Češke, iz Španije, Portugalske, Litve in s Cipra gostili pri nas.
V ponedeljek, 3. 10. 2022, so se Julija Vrečar, Manca Petrič, Manca Končar - Mohar, Aljaž Sterle in Jakob Likovič skupaj z učiteljema Renato More in Tomažem Božič Nosanom sredi noči odpravili na dolgo pot do Veselîja nad Moravou. Na Češkem predstavljajo našo šolo pri vseh aktivnosti Erasmus+ projekta Zero Waste Our Taste.
V torek dopoldne so po uvodni slovesnosti učenci predstavili reklamo, s katero promovirajo ZERO WASTE način življenja in ga poskušali približati mladim. Reklamo si lahko ogledate na tej povezavi - https://www.youtube.com/watch?v=8aXu-8BRNK4. Popoldne pa so jih češki učenci in učitelji povabili na ogled mesta in druženje ob tabornem ognju. V sredo so se sodelujoči pri projektu najprej odpeljali na ogled tovarne v Kovosteelu, v kateri reciklirajo vse vrste materialov. Tam bodo učenci deležni tudi delavnice na temo recikliranja. Popoldne pa se bodo odpravili v mesto Kromĕřiž na ogled gradu in grajskih vrtov, ki so vpisani na seznam Unesco svetovne dediščine. V mestu si bodo učenci lahko ogledali tudi »zero waste« trgovino – trgovino, ki prodaja izdelke brez embalaže. V četrtek dopoldne bodo učenci imeli še dve delavnici na šoli – prva bo kuharska, pri drugi pa bodo izdelovali izdelke iz zavrženih materialov. Popoldne bo sledila še zaključna slovesnost, na kateri vsi sodelujoči v projektu dobijo potrdila o sodelovanju. Preostanek dneva bodo naši učenci preživeli s češkimi gostitelji, v petek, 7. 10. 2022, zjutraj pa se bodo odpravili na pot domov.

Katarina Leban Škoda in Andreja Miklavčič

• ZWOT MOBILNOST NA ČEŠKEM