UNESCO ASP-net

ASP mreža unescu pridruženih šol (https://www.aspnet.si) je bila ustanovljena leta 1953 kot Projektna mreža pridruženih šol (Associated Schools Project Network – ASPnet). Danes ta globalna mreža vključuje okoli 9000 izobraževalnih ustanov, od predšolskih do srednješolskih, v kar 180 državah po svetu.

Namen ASP mreže je podpirati uresničevanje Unescovega poslanstva, kot je zapisano v njegovi Ustavi: spodbujanje miru in varnosti z mednarodnim sodelovanjem na področju izobraževanja, znanosti in kulture, ob hkratnem zagotavljanju splošnega spoštovanja pravičnosti, vladavine prava in temeljnih svoboščin za vse narode, ne glede na raso, spol, jezik ali vero.

Pridružene šole so zavezane uresničevanju Unescovih vrednot, ki jih udejanjajo s projekti, namenjenimi pripravi otrok in mladih na izzive vedno bolj zapletenega in medsebojno povezanega sveta. Članice ASP mreže sledijo evropskim smernicam izobraževanja, ki temeljijo na štirih stebrih izobraževanja, kot jih je opredelil Delors:
 – Učiti se, da bi vedeli (vsebina in proces učenja).
 – Učiti se, da bi znali delati (razvoj znanj in veščin).
 – Učiti se, da bi znali živeti skupaj (spodbujanje strpnosti in medsebojnega razumevanja).
 – Učiti se biti (celostni razvoj osebnosti).

Osnovna šola Sostro je v ASP mrežo Unescu pridruženih šol vključena že od leta 2006, leta 2013 pa smo prejeli tudi uradni nacionalni status pridružene UNESCO šole.

V šolskem letu 2024/2025 bomo v okviru ASP mreže sodelovali pri naslednjih projektih:
Mavrica kulturne raznolikosti – krovni projekt
Kam z odpadnim materialom – dodatni projekt
Menjaj branje in sanje – šolski projekt

Koordinatorica: Katja Kovačič