Prvi izlet gorniškega krožka v tem šolskem letu je bil na lahko dostopno goro Dobrač nad Beljakom v Avstriji. Udeležilo se ga je rekordnih 85 otrok z naše šole, od 2. do 9. razreda. Po mnenju večne otrok je bil izlet »d best« oz. najboljši izlet doslej (oporekali so edinole udeleženci lanskoletnega vzpona na tritisočak Piz Boe). Navdušenju nad izletom je botrovala kratka in lahka pot, lepi razgledi in višina vrha ter seveda lepo vreme.
Zjutraj smo se z dvema avtobusoma odpeljali skozi predor Karavanke mimo Beljaka in po gorski cesti na zgornje parkirišče Rožni travnik na višini 1732 m, kjer stoji tudi koča Rosstratten in ob njej otroško igrišče. Nadaljevali smo po široki, makadamski cesti, zaprti za promet. Zmogljivejši učenci so se spotoma vzpeli še na sosednja vrhova Deseti vrh (Zehnernock, 1956 m) in Dvanajsti vrh (Zwelfernock, 2049 m). Po dveh urah smo prišli do Koče na Dobraču (2143 m) ob ogromnem, 167 m visokem televizijskem stolpu. Ker je na vrhu, 5 minut nad kočo, bolj malo prostora, smo se nanj vzpeli v dveh skupinah. Tik pod vrhom stoji najvišje stoječa slovenska cerkev. Avstrijci so kasneje zgradili na predvrhu svojo, dvakrat večjo cerkev. Dobrač je znan tudi iz zgodovine, saj se je v potresu leta 1348 gora razklala na pol in 5 km dolga južna polovica je zgrmela v dolino reke Zilje ter pokopala pod seboj 17 vasi.
Sestopili smo po isti poti. Na koncu smo si privoščili še postanek na igrišču pri koči Rosstratten. V Ljubljano smo se vrnili v poznih popoldanskih urah.

Jože Drab