27. septembra 2023 smo se z učenkama Izo Lavrič ter Evo Muller iz 5.b razreda udeležile srečanja UNESCO ASP mreže šol Slovenije, ki je nosilo navdihujoče ime "PRELEPA GORENJSKA". Dogodek je bil poln edinstvenih izkušenj in priložnosti za učenje ter povezovanje.
Naš dan se je začel v Šolskem centru Naklo, kjer smo se pridružile drugim šolam iz Slovenije. Tam smo si ogledali prireditev, ki je bila posvečena skrbi za okolje in promociji trajnostnega načina življenja. Učenci in učitelji so delili svoje projekte in ideje, ki so nas navdihnile in spodbudile k razmišljanju o naši vlogi pri ohranjanju našega planeta. Po končani prireditvi, smo se odpravili proti čudoviti vasi Mojstrana, ki se nahaja ob vznožju Julijskih Alp. Tam nas je pričakalo še več presenečenj. Najprej smo obiskali Slovenski planinski muzej, kjer smo spoznali bogato zgodovino slovenskega planinstva. Ogled muzeja nas je navdušil in poglobil naše spoštovanje do gora in narave. Nato pa smo se sprehodili skozi slikovito vas Mojstrana, ki nas je prevzela s svojo čarobno lepoto in prijaznimi domačini. Učenci Osnovne šole 16. decembra Mojstrana so nas popeljali po vasici ter nam predstavili njeno zgodovino in kulturno dediščino. Spoznavanje lokalne kulture in tradicije je bilo neprecenljivo doživetje.
Srečanje UNESCO ASP mreže šol Slovenije nas je obogatilo s pozitivnimi izkušnjami, znanjem ter razširilo naša obzorja o skrbi za okolje. Hvala vsem, ki so sodelovali pri organizaciji tega dogodka in veselimo se prihodnjih priložnosti za sodelovanje in soustvarjanje boljšega sveta.

Prispevek pripravila: Katja Kovačič
(UNESCO ASP net koordinatorica)